Kajar Pruul:

05/29/2015

järgides Mart Juure üleskutset, et täna peavad kõik midagi provokatiivset pagulaste teemal kirjutama, otsustasin anda ka oma napi panuse:

Kui Abdul isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud. Kooliõpetaja kutsus mõlemad oma tuppa, kõneles nendega natuke aega, käskis Abdulil olla hoolas ja korralik ja seadis ta siis pinki ühe rastapatsidega poisi kõrvale istuma. Siis andis kooliõpetaja talle midagi kirjutada, ja Abdulil ei olnud nüüd enam aega muule mõtelda. Ta võttis tahvelarvuti ja hakkas kirjutama. Kui ta oli kirjutanud umbes paar rida, kummardus rastapatsidega poiss tema kõrva juurde ja küsis sosinal: „Mis see jobu sulle ütles, kui te tema toas olite?“
*
See oli käesoleva aastasaja esimese veerandi lõpul. Päike lähenes silmapiirile, seistes sedavõrd madalas, et enam ei ulatunud valgustama ei mäkke ronivat eeslit, kes kiibakat kaarikut vedas, ei kaarikul istuvat noort naist ega ka ligi kolmekümnelist meest, kes kõndis kaariku kõrval. / Varsti jõudsid teelised mäerinnakul nii kõrgele, et päikeses helendama lõid mehe nägu – tõmmuvõitu, paksude huultega, terassilmadega, lühikese, kuid tiheda musta habemega –, naise nukrad silmad, ilma teise ja kolmanda loorita nikaab, ning eesli longus kõrvadega pea. / „Seal ta ongi, see Vargamäe,“ lausus mees ja näitas käega üle soo järgmise väljamäe poole, kus lömitas rühm madalaid hooneid.
*
„Kui oled tõesti pagulane, miks tulid siis Eestimaale?“ küsis õpetaja, kui oli Johni natukene aega silmitsevalt uurinud.
„Taevas tahtis.“
„Soo! Miks siis?“
„Et saaksin õndsaks.“
„Kui tahad õndsaks saada, armas hing, siis ei tohi olla pagulane.“
„Aga ma ju olen.“
„Pagulane ei saa õndsaks, armas hing.“
„Aga kui ta on inime?“
„Kui ta on inimene, siis peab ta ka välja nägema nagu inimene.“
„Aga kui olen pagulane…“
„Siis pead uskuma võimatut, ehk saad õndsaks.“
„Ma usun, et saan, muidu ei tuleks ju inimesed põrgu.“

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: